Černý kašel - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Černý kašel nebo dávivý kašel (pertussis, počeštěně někdy pertuse), je vysoce nakažlivé infekční bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. 

Nakažlivost

Tato nemoc je přenášena kapénkovou infekcí a nejčastěji nakažené jsou děti do šesti let, nicméně se vyskytuje i u starších lidí. Nemoc se ideálně šíří například v rodinném prostředí, kde jsou si lidé neustále nablízku. Dospělí mohou být často zdrojem nákazy, přestože byli kdysi očkováni, ale imunitní reakce zmizela nebo nebyla při styku s bakteriemi dostatečně silná. Zatímco u dospělých je průběh nemoci většinou mírnější nebo atypický, u malých dětí je úmrtnost vysoká.

Projevy nemoci

Černý kašel se projevuje jako velmi silný, dráždivý kašel až dávivý kašel a obtížné, sykavé nadechování. U některých typů je průvodním jevem i silné vykašlávání hlenu a vysoké teploty. Může se objevit i krvácení ve spojivkách, u malých dětí hrozí i nebezpečí zánětu plic.

Ochrana

V České republice (tehdy ještě Československu) bylo povinné očkování zavedeno již v roce 1958. Používá se tzv. trivakcína, chránící proti černému kašli, záškrtu a tetanu. Po zavedení celoplošného očkování dochází k úmrtí touto nemocí v České republice jen velmi vzácně. Dostupné vakcíny proti černému kašli jsou – Adacel, Boostrix a Boostrix Polio.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

AdacelBoostrixBoostrix Polio