Neštovice - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivým virovým onemocněním postihujícím především děti. Onemocnění představuje velký problém zejména ve školních a jiných dětských zařízeních, kde rychle šíření často způsobuje karantény a i tak se často nepodaří předejít lokální epidemii. K nákaze virem planých neštovic dochází nejčastěji mezi čtyřmi až osmi lety věku.

Nakažlivost

Virus planých neštovic se přenáší kapénkovou infekcí (vzduchem v kontaktu s nemocným). Proto jsou nejvíce ohrožena dětská zařízení, kde je velký počet dětí pohromadě. Infekce je nejvíce závažná pro ženy v těhotenství, které samy dříve neštovice neprodělaly, a může vést k deformaci nebo i smrti plodu.

Projevy nemoci

Nemoc se projevuje teplotou, únavou organismu a velkým výskytem vyrážky ve formě vřídků a stroupků nebo puchýřků (netrvá déle než týden a puchýřky jsou 3 až 6 mm velké, během 6-8 hodin z nich vznikají krusty.). Onemocnění probíhá většinou bez komplikací, zejména u zdravých dětí. S objevením puchýřků na těle začíná být pacient infekční.

Nejčastější komplikací planých neštovic je sekundární bakteriální infekce způsobená zejména stafylokoky a streptokoky, kterou si osoba často zanáší do rány sama škrabáním svědivých míst. U dospělých může mít onemocnění mnohem závažnější důsledky (např. pásové opary kvůli dormantnímu viru, který se udržel v těle a aktivoval se až v dospělosti).
Dojde-li k nákaze matky kolem termínu porodu, bývá plod infikován, a pokud si matka ještě nevytvořila protilátky, které by přešly na dítě, je novorozenec planými neštovicemi vážně ohrožen na životě

Ochrana

Bezpečnou formou prevence proti planým neštovicím je očkování (na trhu jsou vakcíny Priorix-Tetra a Varilrix).

U dětí se často spojuje očkování proti planým neštovicím, spalničkám, zarděnkám a příušnicím. U dospělých lze očkovat vždy kromě těhotenství.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Priorix-TetraVarilrix