Bexsero - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování Vakcína je určena pro očkování dětí od 2 měsíců věku a starší, dospívající a dospělé proti invazivnímu meningokokovému onemocnění způsobenému meningokokem kmene Neiseria meningitidis skupiny B.

Očkovací schéma

Centra Očkování a cestovní medicíny očkují osoby od 2 do 50 let věku. Očkování pro mladší děti od 2 měsíců do 24 měsíců věku doporučujeme u svého praktického lékaře pro děti a dorost. Alespoň 1 - 2 hodiny před očkováním doporučujeme preventivně užít antipyretika - paralen nebo brufen. Očkuje se do horní části paže.

Kojencům od 2 do 5 měsíců se aplikují 3 dávky v intervalu 1 měsíce, posilující dávka se aplikuje mezi 12. a 23. měsícem.

Neočkovaným kojencům od 6 do 11 měsíců se očkují 2 dávky v minimálním intervalu 2 měsíců, posilující dávka se aplikuje ve 2. roce dítěte s odstupem od základních dávek nejméně 2 měsíce.

Dětem od 12 do 23 měsíců se očkují dvě dávky v intervalu 2 měsíců, posilující dávka se aplikuje za 12 - 23 měsíců.

Děti od 2 do 10 let se očkují dvěma dávkami v intervalu 2 měsíců, posilující dávka nebyla stanovena.

Dospívající starší 11 let a dospělí se očkují dvěma dávkami s minimálním intervalem 1 měsíc, posilující dávka nebyla stanovena.

Kdy je nutné očkování odložit

Jestliže jsteý alergičtí na kteroukoliv složku vakcíny. Jestliže máte akutní horečnaté onemocnění. Lehké nachlazení, nebo rýma není kontraindikací očkování. Neočkují se osoby s nemocemi krve. Kojencům a dětem mladším 2 let je možné podat preventivně před očkováním antipyretika. Zvážit prospěch a riziko očkování u alergiků na latex a kanamycin, riziko je ale zcela minimální. Očkování by se nemělo zamítat ani odkládat u předčasně narozených novorozenců (28. týden), protože přínos očkování u těchto novorozenců je vysoký.

Nejčastější hlášené vedlejší účinky

U kojenců a batolat byly nejčastěji hlášeny zvýšené teploty (profylaxe antipyretiky, jak je uvedeno výše), spontánně vymizí za 1 - 2 dny, podrážděnost, zarudnutí v místě vpichu. U dospívajících a dospělých bolestivost v místě vpichu, zarudnutí, malátnost, únava, bolest hlavy.

Těhotenství a kojení

Pokud jasně hrozí riziko onemocnění, není vhodné odmítnout očkování těhotné. V těhotenství a v období kojení je vždy nutné zvážit poměr prospěchu a rizika očkování.


Rozhodnutí o vhodnosti očkování patří plně do kompetence lékaře. Proto Vám doporučujeme objednat se na konzultaci a nechat si poradit při rozhodování a výběru vhodné vakcíny.

Očkování vhodné proti nemocem

Meningokoková nákaza