FSME-Immun pro dospělé - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Očkování proti klíšťové encefalitidě vhodné pro osoby od 16 let. Očkuje se do horní části paže.

Průběh očkování

Očkování probíhá třemi dávkami v následném rozestupu: libovolné datum první dávky následuje dávka druhá po jednom až třech měsících, poslední dávka se zavádí za pět až dvanáct měsíců po dávce druhé.

Je možné i zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka očkuje již dva týdny po té první, po pěti až dvanácti měsících se očkuje třetí dávka. Po roce až roce a půl se poté očkuje posilovací látka.

Přeočkování se provádí po třech letech od třetí dávky. Další přeočkování je možné po třech až pěti letech. U osob starších 60 let se doporučuje přeočkovávat po třech letech.

Kdy se nesmí očkovat

Žadatel nesmí být v době očkování nemocný ani brát žádná antibiotika. Není doporučena konzumace alkoholických nápojů, návštěvy saun či solária nebo přehnaná fyzická zátěž. Minimální doba mezi jinými očkováními jsou dva týdny.

Těhotenství, kojení

V urgentních případech je možná vakcínu očkovat, nicméně je vždy třeba pečlivě zvážit případná rizika a výhody pro očkování těhotných nebo kojících žen.

Nežádoucí účinky

Citlivost, bolestivost, zarudnutí místa vpichu. Může docházet k bolestem svalů, kloubů a hlavy, nevolnostem, nespavosti a neklidu.


Rozhodnutí o vhodnosti očkování patří plně do kompetence lékaře. Proto Vám doporučujeme objednat se na konzultaci a nechat si poradit při rozhodování a výběru vhodné vakcíny.

Očkování vhodné proti nemocem

Klíšťová encefalitida