Klíšťová encefalitida - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. V drtivé většině případů je na člověka přenášena klíšťaty, ale jsou zaznamenané i případy přenosu vodou či potravinami.

Nakažlivost

Přenos se odehrává především prostřednictvím infikovaných klíšťat, ale je možný i skrze tepelně neupravené kozí nebo ovčí sýry nebo mléčné výrobky, nicméně nemoc mívá lehčí průběh, dostane-li se virus do těla požitím. Nakažená klíšťata se vyskytují v podstatě po celé České republice (zde k nahlédnutí mapa ČHMÚ s předpovědí aktivity klíštěte obecného: http://www.chmi.cz/portal/dt?portal_lang=cs&menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_6_Klistata&last=false).
Regiony s nejsilnějším výskytem bývají zpravidla Jižní Čechy, Plzeňsko a Poddyjí.

Projevy nemoci

Lidské tělo s normálně fungujícím imunitním systémem se po setkání s virem, který ho napadl, může stát imunním, aniž by nemoc propukla, nicméně tato imunitní reakce nemá dlouhého trvání a nelze ji označit za spolehlivou v případě opakovaných kousnutí.

Plná autoimunitní reakce těla je dost vzácná, tudíž s každým kousnutím je větší pravděpodobnost nejen, že klíště bude nakažené, ale že se virus dostane do těla a tam se aktivuje. Tato nemoc většinou probíhá hůře u dospělých než u dětí. V případě aktivace viru v tělě pak nemoc provází silné bolesti hlavy, vysoké horečky, poruchy motoriky a dezorientace. Při těžké formě může dojít i k úmrtí nakaženého či doživotním následkům (ochrnutí, poruchám soustředění nebo problémům vyšších mozkových center složit složité problémy).

Ochrana

Nejvhodnější prevenci proti této nemoci je očkování. Doporučuje se především lidem aktivně se pohybujícím ve volné přírodě, ale i pejskařům, sportovcům a celkově osobám, které žijí v rizikových oblastech.
Na trhu je několik dostupných vakcín vždy v provedení pro děti a dospělé. U nás nabízíme Encepur pro děti, Encepur pro dospělé, FSME-IMMUN 0,25 ml pro děti a FSME-IMMUN 0,5 ml pro dospělé.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Encepur pro dětiEncepur pro dospěléFSME-Immun pro dětiFSME-Immun pro dospělé