Potřebujte poradit?

Objednejte se na konzultaci s odborníkem.

On-line objednávka

Novinky e-mailem

Aktuální informace o očkování a nemocech.

stin

Evropa - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Evropa je druhý nejmenší kontinent světa podle tradičního pojetí, lze ji brát i jako západní součást Eurasie. Ze severu jej ohraničuje Severní ledový oceán, ze západu Atlantský oceán, z jihu Středozemní a Černé moře spolu s vodními cestami, které je spojují, a z východu Asie (často se uvádí pohoří Ural jako ruská hranice mezi Asií a Evropou, pohoří, jež vzniklo při srážce zemských desek Sibiře a původního super kontinentu Pangey).

Přestože je Evropa relativně malé území (cca 10 mil. km2), je to druhý nejhustěji osídlený kontinent. Evropa jakožto tzv. Starý kontinent je kolébkou západní civilizace. Evropské národy hrály dominantní roli ve světovém dění cca od 15. století až po počátek století 20., ve kterém postupně získala nadvládu dvojice USA a SSSR a světová dominance Spojených států nadále setrvává. Důvodem byla zejména politická a národnostní roztříštěnost Evropy, na jejímž území se odehrály hlavní boje obou světových válek a kterou po té druhé na čtyřicet let rozdělila železná opona.

Evropě nelze upřít zásadní vědecký a umělecký přínos v posledních stovkách až tisících let, již od dob Antického Řecka a starověku, Římského impéria až po velká evropská císařství a koloniální velmoci novověku, proto je v podstatě plna nepřeberného množství oblíbených turistických destinací - od antických památek nebo dochovaných maleb jeskynních lidí, až po mnohem čerstvější zářezy historie, jakými byla balkánská válka, střžená Berlínská zeď atp.

 

Na výběru vhodného očkování pro daný region či konkrétní zemi má vliv několik faktorů. Nikdy byste neměli zapomenout na konzultaci s odborníkem, tj. lékařem, abyste se mohli na cesty co nejlépe připravit a chránit.

Mezi další podstatné faktory patří zdravotní stav cestovatele, věk, povolání a aktivity, jimž se člověk věnuje, zkušenosti a znalosti ze zemí, které již navštívil apod.

Základní očkování bývají v ČR zpravidla povinná anebo běžná, ne však v mnoha rizikových oblastech, stejně jako se můžete nechat očkovat doporučenými látkami, je potřeba také dbát na prevenci a dobrou hygienu a stravovací návyky včetně pitného režimu, které Vás mohou ochránit před množstvím potenciálních komplikací.AlbánieAndorraBelgieBěloruskoBosna a HercegovinaBulharskoChorvatskoČerná HoraČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoIslandItálieKanárské ostrovyKorsikaKosovoLichtenštejnskoLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMakedonieMallorcaMaltaMoldávieMonakoNěmeckoNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoSan MarinoSardínieSicílieSlovenskoSlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaVatikánVelká Británie