Makedonie je země ležící v centrální části Balkánu v Jihovýchodní Evropě. Jde o jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie, od které se odtrhla v roce 1991. Republika Makedonie je vnitrozemský stát, který hraničí s Kosovem na severozápadě, Srbskem na severu, Bulharskem na východě, Řeckem na jihu a s Albánií na západě.
Hepatitida A: Proti žloutence typu A chrání očkování podávané ve 2 dávkách a je možné jej očkovat již od jednoho roku věku. Jde o samostatnou vakcínu určenou pro lidi očkované proti žloutence typu B. Toto očkování zajistí celoživotní ochranu.
Hepatitida B: Proti žloutence typu B chrání očkování podávané ve 3 dávkách, samostatná vakcína je určena pro lidi již očkované proti žloutence typu A. Tyto tři dávky zajistí celoživotní ochranu.
Hepatitida A+B: Již od prvního věku je možné podávat vakcínu, která zajistí dlouhodobou, ne-li celoživotní ochranu proti žloutenkám typu A i B. Je možné očkovat již od jednoho roku.
Tetanus: Je nutná kontrola platnosti očkování proti tetanu (povinně bez omezení jednou za 10-15 let).
Meningitida (meningokokové nákazy): Existuje několik typů vakcín proti meningokokovým infekcím, lze je podávat od dvou let věku (většinou jednou nebo dvěma dávkami).
Záškrt: Je možné nechat se očkovat (nebo přeočkovat) proti záškrtu současně proti tetanu i černému kašli. Záškrt, původce mnoha celosvětových epidemií, je stále aktivní zejména v bývalých zemích Sovětského svazu.
Vzteklina: Očkování proti vzteklině je vždy dobré zvážit, jedeme-li do venkovních nebo odlehlých oblastí (např. v horách). Očkování se provádí 3 dávkami. Toto očkování se doporučuje zejména do zemí ve východní a jihovýchodní Evropě a Asie.
V době cestovaní je možné se nakazit také dalšími nemoci podle toho, kde se vyskytujeme a jakým způsobem cestujeme (větší nebezpečí nákazy představuje např. hromadná doprava). Mezi ně patří zejména chřipky, pneumokokové infekce nebo plané neštovice (pokud je cestovatel neprodělal).