Potřebujte poradit?

Objednejte se na konzultaci s odborníkem.

On-line objednávka

Novinky e-mailem

Aktuální informace o očkování a nemocech.

stin

Afrika - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Afrika je třetí největší světový kontinent ležící na obou stranách rovníku. Celá jedna pětina suchozemského povrchu leží v Africe, přesto velkou její část pokrývají pouště (Sahara, Kalahari), polopouště a savany. Ve střední Africe jsou pak husté tropické pralesy.

Rozkládá se jižně i severně od rovníku z většiny na východní polokouli. Z větší části je obklopena oceány, na východě Indickým oceánem a na západě Atlantickým oceánem. Na severu se nachází Středozemní moře, které odděluje Afriku od Evropy. V oblasti Suezské šíje je Afrika spojena s Euroasijskou deskou.

Přestože je Afrika kolébkou lidstva (nejstarší ostatky prvních předků člověka se našly v okolí dnešní Etiopie) a žije v ní přes miliardu obyvatel (cca 15 % obyvatelstva Země), drtivá většina z nich žije ve velmi chudých podmínkách nebo bez přístupu k pitné vodě a pravidelné sanaci. Mnoho z více než 50 států v moderní době po rozpadu koloniálního systému prošlo epizodami občanských válek nebo bojů se svými sousedy, někdy dokonce i genocidou.

Přes často neutěšené podmínky pro život je Afrika stále ze značné části panenskou přírodou, leží v ní mnoho národních parků s ohroženým zvířectvem stejně jako velké množství památek po dávných civilizacích.

 

Na výběru vhodného očkování pro daný region či konkrétní zemi má vliv několik faktorů. Nikdy by jste neměli zapomenout na konzultaci s odborníkem, tj. lékařem, abyste se mohli na cesty co nejlépe připravit a chránit.

Mezi další podstatné faktory patří zdravotní stav cestovatele, věk, povolání a aktivity, jimž se člověk věnuje, zkušenosti a znalosti ze zemí, které již navštívil apod.

Základní očkování bývají v ČR zpravidla povinná anebo běžná, ne však v mnoha rizikových oblastech, stejně jako se můžete nechat očkovat doporučenými látkami, je potřeba také dbát na prevenci a dobrou hygienu a stravovací návyky včetně pitného režimu, které Vás mohou ochránit před množstvím potenciálních komplikací.AlžírskoAngolaBeninBotswanaBurkina FasoBurundiČadDemokratická republika KongoDžibutiEgyptEritreaEtiopieGabonGambieGhanaGuineaGuinea - BissauJihoafrická republikaJižní SúdánKamerunKapverdyKeňaKomoryKongoLesothoLibérieLibyeMadagaskarMalawiMaliMarokoMauriciusMauritánieMosambikNamibieNigerNigériePobřeží slonovinyRéunionRovníková GuineaRwandaSenegalSeychelySierra LeoneSomálskoStředoafrická republikaSúdánSvatý Tomáš a Princův ostrovSvazijskoTanzánieTogoTuniskoUgandaZambieZanzibarZápadní SaharaZimbabwe