Španělsko je království ležící na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělskému království patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleáry ve Středozemním moři.
Hepatitida A: Proti žloutence typu A chrání očkování podávané ve 2 dávkách a je možné jej očkovat již od jednoho roku věku. Jde o samostatnou vakcínu určenou pro lidi očkované proti žloutence typu B. Toto očkování zajistí celoživotní ochranu.
Hepatitida B: Proti žloutence typu B chrání očkování podávané ve 3 dávkách, samostatná vakcína je určena pro lidi již očkované proti žloutence typu A. Tyto tři dávky zajistí celoživotní ochranu.
Hepatitida A+B: Již od prvního věku je možné podávat vakcínu, která zajistí dlouhodobou, ne-li celoživotní ochranu proti žloutenkám typu A i B. Je možné očkovat již od jednoho roku.
Tetanus: Je nutná kontrola platnosti očkování proti tetanu (povinně bez omezení jednou za 10-15 let).
Meningitida (meningokokové nákazy): Existuje několik typů vakcín proti meningokokovým infekcím, lze je podávat od dvou let věku (většinou jednou nebo dvěma dávkami).
Encefalitida: Proti klíšťové encefalitidě je zaručené ochrana pouze očkování, zvláště uvažujeme-li trávit hodně času našeho pobytu ve volné přírodě, hlavně pak v oblastech s vysokých výskytem klíšťat. Mapa nejvíce ohrožených evropských oblastí: http://www.klistova-encefalitida.cz/dokumenty/Vyskyt_KE_Evropa_2013.pdf
V době cestovaní je možné se nakazit také dalšími nemoci podle toho, kde se vyskytujeme a jakým způsobem cestujeme (větší nebezpečí nákazy představuje např. hromadná doprava). Mezi ně patří zejména chřipky, pneumokokové infekce nebo plané neštovice (pokud je cestovatel neprodělal). Při pobytu v přírodě hrozí nebezpečí infekce, které přenáší klíšťata nebo jiný bodavý hmyz (klíšťová encefalitida, lymská borelióza).