Rovníková Guinea je přímořským státem ve Střední Africe. Leží asi 200 km severně od rovníku mezi republikami Kamerun a Gabon, na západě přiléhá ke Guinejskému zálivu, v němž nejbližším sousedem je Svatý Tomáš a Princův ostrov. Je to 11. nejmenší země Afriky, její rozloha činí pouze 28 051 km². Hospodářsky je ale významnější díky objevení značných zásob ropy v pobřežním šelfu. Ačkoliv je však Rovníková Guinea nominálně nejbohatším státem v Africe (nejvyšší poměr HDP na hlavu, dokonce vyšší, než některé evropské země), ve skutečnosti je to rozvojový stát s velmi nerovnoměrně rozdělenými statky a řadou dalších nepříznivých charakteristik: kolem 57 % obyvatel nemá ani přístup k čisté pitné vodě, dětská úmrtnost je 14. nejvyšší na světě, počet nemocných AIDS je 15. nejvyšší na světě a průměrná délka života je necelých 63 let.
Hepatitida A: Proti žloutence typu A chrání očkování podávané ve 2 dávkách a je možné jej očkovat již od jednoho roku věku. Jde o samostatnou vakcínu určenou pro lidi očkované proti žloutence typu B. Toto očkování zajistí celoživotní ochranu.
Hepatitida B: Proti žloutence typu B chrání očkování podávané ve 3 dávkách, samostatná vakcína je určena pro lidi již očkované proti žloutence typu A. Tyto tři dávky zajistí celoživotní ochranu.
Hepatitida A+B: Již od prvního věku je možné podávat vakcínu, která zajistí dlouhodobou, ne-li celoživotní ochranu proti žloutenkám typu A i B. Je možné očkovat již od jednoho roku.
Tetanus: Je nutná kontrola platnosti očkování proti tetanu (povinně bez omezení jednou za 10-15 let).
Břišní tyfus: Očkuje se vakcína s působností po tři roky, je možné očkovat již od dvou let. Očkuje se jednou dávkou.
Meningitida (meningokokové nákazy): Existuje několik typů vakcín proti meningokokovým infekcím, lze je podávat od dvou let věku (většinou jednou nebo dvěma dávkami).
Záškrt: Je možné nechat se očkovat (nebo přeočkovat) proti záškrtu současně proti tetanu i černému kašli. Záškrt, původce mnoha celosvětových epidemií, je stále aktivní zejména v bývalých zemích Sovětského svazu.
Vzteklina: Očkování proti vzteklině je vždy dobré zvážit, jedeme-li do venkovních nebo odlehlých oblastí (např. v horách). Očkování se provádí 3 dávkami. Toto očkování se doporučuje zejména do zemí ve východní a jihovýchodní Evropě a Asie.
Cholera, průjmy atp.: Nebezpečné zejména při stravování na ulicích a venkově a pití nebalené vody. Vhodné zejména pro cestovatele mířící mimo turistické oblasti, a pro lidi náchylné k průjmům.
V době cestovaní je možné se nakazit také dalšími nemoci podle toho, kde se vyskytujeme a jakým způsobem cestujeme (větší nebezpečí nákazy představuje např. hromadná doprava). Mezi ně patří zejména chřipky, pneumokokové infekce nebo plané neštovice (pokud je cestovatel neprodělal).
Malárie:
Malárie se v tomto regionu vyskytuje na většině území, velmi doporučujeme mít s sebou dostatek antimalarik.
Repelenty:
Při cestách do této lokace doporučujeme silné repelenty vzhledem k výskytu velkého množství infekcí přenášených hmyzem a členovci.
Žlutá zimnice:
Žlutá zimnice přenášená komáry se v tomto regionu vyskytuje, vakcinace znamená důležitou prevenci, jedna dávka očkovací látky vydrží zhruba 10 let a je možné ji očkovat již od devíti měsíců věku.