Potřebujte poradit?

Objednejte se na konzultaci s odborníkem.

On-line objednávka

Novinky e-mailem

Aktuální informace o očkování a nemocech.

stin

Namibie - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Namibie je republika na západním pobřeží jižní Afriky. Na severu sousedí s Angolou, na severovýchodě se Zambií, na východě s Botswanou a na jihu s Jihoafrickou republikou. Na západě ji omývají vody Atlantského oceánu. Namibie získala nezávislost v roce 1990 jako jedna z posledních afrických zemí.

 

Základní typy očkování:

Hepatitida A: Proti žloutence typu A chrání očkování podávané ve 2 dávkách a je možné jej očkovat již od jednoho roku věku.  Jde o samostatnou vakcínu určenou pro lidi očkované proti žloutence typu B. Toto očkování zajistí celoživotní ochranu.

Hepatitida B: Proti žloutence typu B chrání očkování podávané ve 3 dávkách, samostatná vakcína je určena pro lidi již očkované proti žloutence typu A. Tyto tři dávky zajistí celoživotní ochranu.

Hepatitida A+B: Již od prvního věku je možné podávat vakcínu, která zajistí dlouhodobou, ne-li celoživotní ochranu proti žloutenkám typu A i B. Je možné očkovat již od jednoho roku.

Tetanus: Je nutná kontrola platnosti očkování proti tetanu (povinně bez omezení jednou za 10-15 let).

Břišní tyfus: Očkuje se vakcína s působností po tři roky, je možné očkovat již od dvou let. Očkuje se jednou dávkou.

 

Další doporučená očkování:

Meningitida (meningokokové nákazy): Existuje několik typů vakcín proti meningokokovým infekcím, lze je podávat od dvou let věku (většinou jednou nebo dvěma dávkami). 

Záškrt: Je možné nechat se očkovat (nebo přeočkovat) proti záškrtu současně proti tetanu i černému kašli. Záškrt, původce mnoha celosvětových epidemií, je stále aktivní zejména v bývalých zemích Sovětského svazu.

Vzteklina:  Očkování proti vzteklině je vždy dobré zvážit, jedeme-li do venkovních nebo odlehlých oblastí (např. v horách). Očkování se provádí 3 dávkami. Toto očkování se doporučuje zejména do zemí ve východní a jihovýchodní Evropě a Asie.

Cholera, průjmy atp.: Nebezpečné zejména při stravování na ulicích a venkově a pití nebalené vody. Vhodné zejména pro cestovatele mířící mimo turistické oblasti, a pro lidi náchylné k průjmům.

Dětská obrna: pro dospělé cestovatele, jedna přeočkovací dávka poskytne ochranu na přibližně 10 let.

 

Další potenciální rizika, proti kterým můžete zvážit očkování:

V době cestovaní je možné se nakazit také dalšími nemoci podle toho, kde se vyskytujeme a jakým způsobem cestujeme (větší nebezpečí nákazy představuje např. hromadná doprava). Mezi ně patří zejména chřipky, pneumokokové infekce nebo plané neštovice (pokud je cestovatel neprodělal).

 

Malárie:

Malárie se v tomto regionu vyskytuje v malém měřítku.

 

Repelenty:

Při cestách do této lokace doporučujeme silné repelenty vzhledem k výskytu velkého množství infekcí přenášených hmyzem a členovci.

 

Žlutá zimnice:

Žlutá zimnice se v tomto regionu nevyskytuje, nicméně může být tamními úřady vyžadováno očkování, zejména pokud cestovatel navštívil endemické oblasti této nemoci (střední Afrika, Latinská Amerika), pak je třeba doložit předchozí očkování.



AlžírskoAngolaBeninBotswanaBurkina FasoBurundiČadDemokratická republika KongoDžibutiEgyptEritreaEtiopieGabonGambieGhanaGuineaGuinea - BissauJihoafrická republikaJižní SúdánKamerunKapverdyKeňaKomoryKongoLesothoLibérieLibyeMadagaskarMalawiMaliMarokoMauriciusMauritánieMosambikNamibieNigerNigériePobřeží slonovinyRéunionRovníková GuineaRwandaSenegalSeychelySierra LeoneSomálskoStředoafrická republikaSúdánSvatý Tomáš a Princův ostrovSvazijskoTanzánieTogoTuniskoUgandaZambieZanzibarZápadní SaharaZimbabwe