Břišní tyfus je nemoc způsobená baktérií Salmonella enterica, což je bakterie přežívající ve střevním traktu člověka. Brišní tyfus se vyskytuje zejména v zemích s teplým klimatem a špatnou hygienou. Jde často o rozvojové země, včetně turistických oblastí v Africe, Latinské a Jižní Americe, a Asii.
Jde o závažné onemocnění, které je přenášeno především stravou nebo kontaminovanou vodou, ale i objekty, které se dostaly do kontaktu s nemocnými. Nemoc přenášejí nejen osoby nemocné, ale i infikované bez zjevných příznaků (bacilonosiči). Hlavní prevencí je tak dodržování hygieny.
Inkubační doba břišního tyfu je jeden až tři týdny a většinou probíhá bez příznaků onemocnění, nemoc sama se pak projevuje vysokou horečkou (39-40 °C), bolestmi hlavy, nechutenstvím, bolestmi břicha, vyrážkou, ospalostí, celkovou únavou a může být doprovázeno i krvácením z nosu. Může se objevit i zácpa nebo průjem, může dojít i ke krvácení do střev a zánětům. U dětí bývá toto onemocnění mírnější než u starších jedinců.
Nejlepší prevenci je dodržovat pravidelnou hygienu, jíst tepelně zpracované potraviny, ovoce a zeleninu si vlastnoručně loupat, pít balenou vodu. Nicméně cokoliv, s čímž lidské ruce přicházejí do kontaktu a může se to dostat do úst, je potenciální hrozba infekce. Nejlepší ochranou je proto očkování, které vydrží po tři roky – Jde o polysacharidovou vakcínu – Typhim.