Pneumokokové nákazy - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Pneumokokové infekce jsou onemocnění způsobené bakteriemi (Streptococcus pneumoniae aka. Pneumococcus). Tyto bakterie mohou vyvolat celou řadu nebo kombinaci onemocnění od zápalu plic, sepse (otravy krve), zánětu průdušek nebo středního ucha nebo dutin až po záněty mozkových blan. Nejčastějším onemocněním jsou záněty středního ucha u dětí, nicméně právě u dětí a zejména v rizikových skupinách (astma, bronchitidy nebo po opakovaných zánětech středního ucha apod.) mohou tyto infekce vyvolat velmi vážné důsledky.

Nakažlivost

Zdrojem infekce je nakažený člověk nebo bacilonosič bez příznaků. Infekce se nejčastěji přenáší kapénkově nebo vzduchem.

Projevy nemoci

Všechny nemoci způsobené pneumokoky mají rychlý počátek, silnou horečku doprovází dráždivý kašel, dušnost a bolesti hrudníku. Léčba zpravidla probíhá antibiotiky – mají různou účinnost, podle typu bakterií – často je jedinec napaden více typy a některé mohou být resistentní proti antibiotikům, což dělá léčbu velmi problematickou. Nejvíce ohroženy jsou pak děti do 5 let, starší lidé a chronicky nemocní (s oslabenou imunitou, srdečními onemocněními, plicními nemocemi, cukrovkou).

Ochrana

K prevenci se osoby očkují, rizikové skupiny, jak zmíněné výše – děti s astmatem, bronchitidami nebo po zánětu mozkových blan – mají očkování hrazené státem. Očkování je velmi vhodné také pro osoby nad 65 let, pro pacienty s chronickou nemocí a často hospitalizované osoby bez ohledu na věk.

Na trhu jsou dvě vakcíny – Pneumo23 a Prevenar13.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Pneumo 23Prevenar 13