Tetanus - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Tetanus (strnutí šíje) je onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Jde o velmi nebezpečnou nemoc, která se projevuje křečemi a ztrátou koordinace. Bakterie uvolňují toxiny, které blokují uvolnění svalů a bez antibiotik nebo séra tak často u nemocného dojde k selhání srdce nebo dýchání.

Nakažlivost

Bakterie je velmi odolná a schopna přežívat mimo nositele, lidé se nejčastěji nakazí otevřenou ranou, jež se dostane do styku s půdou nebo předmětem, na kterých bakterie přežívá. Jakmile se dostane do těla, bakterie se začne množit a napadá nervovou tkáň.

Projevy nemoci

Bakterie uvolňují toxiny, které blokují uvolnění svalů a tak jsou křeče a ztráta koordinace prvotními příznaky nemoci. Pro diagnostiku tetanu v podstatě neexistují krevní testy. Diagnóza je stanovena právě na základě projevů tetanových symptomů a neléčená (antibiotika) je velmi často smrtelná.

Ochrana

V České republice je zavedeno celoplošné očkování proti této nemoci a ta se zde vyskytuje jen velmi zřídka. Přeočkování je obecně doporučeno každých deset let.

Na trhu jsou vakcíny Adacel (kombinovaná vakcína proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli) a Tetanol Pur (proti tetanu a již od kojenců).

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

AdacelBoostrixBoostrix PolioTetanol Pur