Vzteklina je velmi nebezpečné akutní virové onemocnění, napadá mozkové buňky, jakmile se nemoc projeví, je v drtivé většině případů smrtelná. Původcem vztekliny je RNA virus z rodu Lyssavirus z čeledi Rhabdoviridae. Napadá nervový systém všech teplokrevníků, včetně lidí.
Proti vzteklině se vede celosvětový boj, nicméně na rozdíl od České republiky je stále mnoho míst, kde jejím vlivem umírají tisíce lidí ročně, především v Africe a Asii.
Virus se přenáší slinami, takže velmi často pokousáním. Přenašečem viru jsou teplokrevní savci. Projevuje se změnami chování, dráždivostí, apatií, agresivitou, paralýzou.
Virus je vylučován prakticky jen slinami, přičemž se v nich vyskytuje již 3–5 dní před prvními klinickými příznaky. K infekci dochází většinou poraněnou kůží a v těle se pak šíří nervovými drahami. Inkubační doba je v průměru 2–4 týdny (max. 15 měsíců u koně, min. 5 dnů u psa). U zvířat má vzteklina značně rozdílné fáze (ale existují i atypické vzorce průběhu nemoci) než u člověka. Lidem se mění chování, ať už jde o agresivitu, absenci strachu, bolesti při mimice, velká produkce slin, křeče, vzrušivost nebo záchvaty zuřivosti.
Jedinou účinnou ochranou proti vzteklině je očkování, vakcínu je možné podat jako sérum dokud ještě nemoc nepropukla. Povinné očkování domácích psů proti vzteklině bylo zavedeno v Československu již v roce 1953, od roku 1989 probíhala i vakcinace lišek v přírodě.
V České republice platí od roku také 2004 status země bez vztekliny (poslední zaznamenaný případ byla liška v roce 2002).
Očkování proti vzteklině se však nadále doporučuje všem cestovatelům, kteří plánují pobyt v zemích, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, tj. Asie a východní Evropa.
Na trhu je vakcína Verorab.