Žlutá zimnice - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Žlutá zimnice je velmi nebezpečné virové krvácivé a horečnaté onemocnění, které přenášejí komáři a moskyti. Onemocnění způsobuje arbovirus čeledi Flaviviridae. Nemoc způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí zejména v oblastech Afriky a Jižní Ameriky, objevuje se však i v Severní Americe, Karibiku a z minulosti jsou známy i případy epidemií z Evropy. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na celém světě ročně onemocní žlutou zimnicí 200 tisíc lidí a z nich 30 tisíc zemře.

Nakažlivost

Rozeznávají se dva typy infekce. Městská forma, která obvykle způsobuje rozsáhlé epidemie, se přenáší z nakaženého člověka na dalšího člověka komárem. Vyskytuje se hlavně v Africe.
Džunglová forma se přenáší na člověka z opic bodnutím komára, nákaza vyvolává ojedinělé případy žluté zimnice, nebo i malé epidemie v afrických lesnatých savanách a v jihoamerických pralesech.

Projevy nemoci

Inkubační doba nemoci je 3-6 dní, poté se nemoc projevuje horečkou, bolestmi hlavy a zad, zvracením a nevolností. V těžších případech dochází k rozvoji žloutenky (od toho také jméno – žlutá zimnice), může dojít i ke krvácení do kůže a zažívacího traktu. V tropických oblastech je pro domorodé obyvatele nemoc mnohem méně nebezpečná než pro turisty (neléčená má až 50% úmrtnost).

Ochrana

Nejlepší prevencí je očkování. Jeho účinky jsou patrné již po 10 dnech a přetrvávají 10 let. Všem cestovatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde se zimnice vyskytuje, je doporučeno, aby se nechali očkovat.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Stamaril