Příušnice - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Příušnice (parotitis epidemica) jsou akutní infekční onemocnění, kterým může onemocnět v podstatě každý člověk. Nejnáchylnější k nemoci jsou děti od dvou let. Nemoc způsobuje Paramyxovirus.

Nakažlivost

Nemoc se šíří velmi podobně jako chřipka (kapénkově). Inkubační doba je poměrně dlouhá, dva až tři týdny. Zdrojem je nakažený člověk, a protože má nemoc dlouhou inkubační dobu, je infikovaný nebezpečný pro okolí ještě dříve, než se u něho projeví příznaky.

Projevy nemoci

Nemoc napadá příušní slinné žlázy, které se nacházejí mezi dolní čelistí a ušním lalůčkem v příuší, zde se projevuje typickými otoky a bolestivostí. Nemoc je někdy doprovázena horečkou a únavou. V těžších případech může dojít jednostranné hluchotě, zvracení a ztuhlému krku (vzácný je zánět varlete, v extrémním případě může dojít až k sterilitě – u dívek a žen může výjimečně dojít k zánětu vaječníku).

Ochrana

V České republice je povinné očkování pro malé děti (kombinované očkování, tj. nejen proti příušnicím, ale i spalničkám a zarděnkám) od roku 1987. I bez předchozí vakcinace je nejúčelnější obranou proti tomuto onemocnění očkování vhodnou vakcínou – na trhu je dostupná vakcína Priorix. I přes vakcinaci může člověk někdy onemocnět, ale nemoc mívá mnohem mírnější průběh.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Priorix