Rakovina děložního hrdla nebo také karcinom děložního čípku je zhoubný nádor děložního hrdla. Jde o sedmé nejčastější zhoubné onemocnění a tvoří 4 % všech maligních onemocnění. Nejčastější je mezi 35 až 45 a mezi 60 až 65 rokem života. Rakovina děložního čípku je celosvětově druhý nejčastější typ rakoviny u žen (po rakovině prsu).
Hlavní příčinou karcinomu děložního hrdla je infekce jeho epitelu jedním z typů lidského papilomaviru (HPV, z human papilloma virus), tyto HPV viry jsou často sexuálně přenosné a existuje jich více než 100 druhů (z nichž nejsou všechny karcinogenní a nezpůsobují bujení, nicméně mohou způsobovat vředy nebo genitální bradavice).
Časné stádium rakoviny děložního hrdla nemá klinické příznaky. Ty se objevují až později, kdy je nádor často v pokročilém stadiu – příznaky jsou nejčastěji krvácení mimo cyklus, bolesti pánve a kříže (které mohou být příznakem prorůstání rakoviny do okolní tkáně), soulož může být bolestivá nebo může docházet k výtoku. U většiny žen tak infekce proběhne bez příznaků a buď odezní, nebo se na děložním hrdle objeví léze a ty, pokud se nezhojí, se zhoršují a poté dochází k vývoji nádoru.
Momentálně jedinou ochranou proti tomuto typu rakoviny je očkování. Rakovinotvorné bujení nemůže vzniknout bez HPV viru, který by ho způsobil, očkování brání infekci virem, tudíž předchází rakovině. Toto očkování je v podstatě vhodné pro všechny ženy a dívky (mladým dívkám také pojišťovny přispívají na tuto vakcinaci).