Žloutenka typu A+B - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Na trhu jsou jak vakcíny proti každé z těchto nemocí – Hepatitidě typu A i Hepatitidě typu B, nebo kombinované vakcíny, které lze očkovat proti oběma typům najednou.

Žloutenka typu A

Hepatitida typu A je virová infekce jater. V České republice došlo k epidemii v roce 2008 a nemoc stále přebývá mezi populací. Tato nemoc postihuje především mladé lidi a děti. Nejčastější výskyt této nemoci je však v zemích se špatným hygienickým standardem – v Africe, Jižní Americe, Latinské Americe, Asii, Středního východu.

Nakažlivost

Zdrojem nákazy je nemocný člověk (včetně fáze před vypuknutím prvních příznaků nemoci), někteří jedinci mohou být nakažení a potenciálně nakažliví po celý svůj život, aniž by u nich někdy nemoc propukla. Viry se také velmi často šíří vodou a potravinami, zvláště v zemích s nízkým hygienickým standardem.

Projevy nemoci

Nemoc zpočátku propuká jako chřipkové onemocnění (teploty, bolesti hlavy a břicha, slabost a nevolnost). Později se mohou projevit problémy s klouby, vyrážky a nervové obtíže. V pozdější fázi nemoci se objevuje tmavá moč, světlá stolice, svědění kůže. Někdy nemoc ale probíhá bez těchto příznaků a prvním příznakem se tak stává zažloutlé bělmo u očí a zabarvení kůže. Těžká forma nemoci postihuje přibližně jednoho pacienta z deseti, v těchto případech je rekonvalescence velmi zdlouhavá.

Ochrana

Spolehlivou ochranou proti Hepatitidě typu A je očkování, které je doporučené nejen pro cestovatele do ohrožených oblastí. Základem prevence je ale dobrá hygiena, zdravotní výchova a v neposlední řadě konzumace bezpečných, nezávadných potravin a vody.

(Dostupné vakcíny proti Hepatitidě typu A jsou Avaxim, Havrix 720 a Havrix 1440.)

Dostupné vakcíny proti Hepatitidě typu A i B jsou Twinrix Adult a Twinrix Paediatric. 

Žloutenka typu B

 

Hepatitida typu B je virus napadající játra, je velmi odolný a schopný přežít ve velmi nehostinných podmínkách i několik týdnů. Infekce je velmi nakažlivá a má těžší průběh (včetně počtu úmrtí) než Hepatitida typu A.

Nakažlivost

Zdrojem nákazy je nemocný člověk (včetně fáze před vypuknutím prvních příznaků nemoci), někteří jedinci mohou být nakažení a potenciálně nakažliví po celý svůj život. Virus se šiří v podstatě do všech tělních tekutin, tudíž i jeho přenos je velmi snadný, zvlášť v podmínkách zhoršené hygieny (nejčastěji se nemoc přenáší krví, poševním sekretem a spermatem). Nechráněný pohlavní styk tak patří mezi hlavní způsoby přenosu, mezi krevní pak manikúra, pedikúra, tetování apod.

Projevy nemoci

Nemoc zpočátku propuká jako chřipkové onemocnění (teploty, bolesti hlavy a břicha, slabost a nevolnost). Později se mohou projevit problémy s klouby, vyrážky a nervové obtíže. Zežloutnutí sliznic a kůže není bezpodmínečným příznakem této infekce, nemusí k nim dojít u všech nemocných. Stejně tak může nemoc probíhat zcela bez příznaků nebo jen s mírným průběhem. Ve velmi těžkých případech někdy dochází k selhání jater a následnému úmrtí.

Ochrana

Účinnou ochranou proti této nemoci je očkování, se základním schématem člověk obdrží celoživotní ochranu. Děti se v České republice očkují celoplošně od roku 2001.

(Dostupné vakcíny proti Hepatitidě typu B na trhu jsou Engerix B-20 a Fendrix.)

Dostupné vakcíny proti Hepatitidě typu A i B jsou Twinrix Adult a Twinrix Paediatric.

 

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Twinrix pro dětiTwinrix pro dospělé