Žloutenka typu A - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Hepatitida typu A je virová infekce jater. V České republice došlo k epidemii v roce 2008 a nemoc stále přebývá mezi populací. Tato nemoc postihuje především mladé lidi a děti. Nejčastější výskyt této nemoci je však v zemích se špatným hygienickým standardem – v Africe, Jižní Americe, Latinské Americe, Asii, Středního východu.

Nakažlivost

Zdrojem nákazy je nemocný člověk (včetně fáze před vypuknutím prvních příznaků nemoci), někteří jedinci mohou být nakažení a potenciálně nakažliví po celý svůj život, aniž by u nich někdy nemoc propukla. Viry se také velmi často šíří vodou a potravinami, zvláště v zemích s nízkým hygienickým standardem.

Projevy nemoci

Nemoc zpočátku propuká jako chřipkové onemocnění (teploty, bolesti hlavy a břicha, slabost a nevolnost). Později se mohou projevit problémy s klouby, vyrážky a nervové obtíže. V pozdější fázi nemoci se objevuje tmavá moč, světlá stolice, svědění kůže. Někdy nemoc ale probíhá bez těchto příznaků a prvním příznakem se tak stává zažloutlé bělmo u očí a zabarvení kůže. Těžká forma nemoci postihuje přibližně jednoho pacienta z deseti, v těchto případech je rekonvalescence velmi zdlouhavá.

Ochrana

Spolehlivou ochranou proti Hepatitidě typu A je očkování, které je doporučené nejen pro cestovatele do ohrožených oblastí. Základem prevence je ale dobrá hygiena, zdravotní výchova a v neposlední řadě konzumace bezpečných, nezávadných potravin a vody.

Dostupné vakcíny proti Hepatitidě typu A jsou Avaxim, Havrix 720 a Havrix 1440.

Dostupné vakcíny proti Hepatitidě typu A i B jsou Twinrix Adult a Twinrix Paediatric.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Avaxim 160 UHavrix 1440Havrix 720