Hemofilové infekce - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Hemofilové infekce jsou bakteriální onemocnění postihující zejména malé děti (nejčastěji do věku pěti let).

Nakažlivost

Jejich původci je celá řada podtypů bakterie Haemophilus influenzae (z nichž nejvážnější je typ B). Výskyt bakterií je především v zimním a podzimním období a nebezpečí pro děti spočívá i ve faktu, že většina nakažených dospělých lidí jsou pouze bacilonosiči, tudíž nakažliví, aniž by u nich nemoc propukla a byla zjištěna. Tato nemoc se přenáší kapénkově.

Projevy nemoci

Projevy hemofilové infekce jsou rozdílné, společné rysy bývají respirační onemocnění, jelikož se bakterie do těla dostávají přes nosohltan a poté se šíří do dalších orgánů. Tato onemocnění se projevují zejména dráždivým kašlem a horečkami, poměrně obvyklé jsou i záněty středního ucha nebo dutin (především obličejových).

Vážnější komplikace nastávají u hemafilové meningitidy, kdy dochází k zánětu mozkových blan a vysokým horečkám, bolestem hlavy, poruchám vědomí a zvracení. Hemafilové meningitidy mohou zanechat trvalé následky.

Zánět hrtanové záklopky je další závažnou komplikací pro pacienta, neboť může způsobit udušení. Začíná většinou polykacími a dýchacími potížemi a silnou bolestí v krku. Obvyklé jsou i vysoké horečky a kašel.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Hiberix