Rotavirové infekce - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Rotaviry způsobují silně nakažlivé infekční onemocnění, nejvíc ohrožené jsou jimi děti do pěti let, protože tyto viry způsobují střevní potíže, silné průjmy, úbytek minerálů a dehydrataci.

Nakažlivost

Viry se šíří orálně, nejen dotykem nebo jiným kontaktem s infikovanou osobou, ale i s předměty, kterých se dotkla, zvláště uvážíme-li nejohroženější skupinu, tj. malé děti. Infekce je navíc vysoce nakažlivá a viry odolné.

Projevy nemoci

Tyto infekční onemocnění se nejčastěji projevují silnými průjmy, bolestmi břicha i zvracením. Viry narušují střevní výstelku, dráždí střeva a zabraňují jim vstřebávat vodu a minerály, to vede k průjmům a nebezpečné dehydrataci zejména u malých dětí. Není neobvyklé, že musí dojít k hospitalizaci pacienta, v extrémních případech může dojít i k úmrtí.

Ochrana

Na rozdíl od jiných virových onemocnění, dodržování pravidelné hygieny nestačí k zabránění rotavirových infekcí a tak je jedinou účinnou prevencí očkování. Vakcíny jsou určené již pro kojence a pijí se.

Na trhu jsou vakcíny Rotarix a Rotateq.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

RotarixRotaTeq