Japonská encefalitida - Očkování Naočkujse.cz

On-line objednávka očkování

Japonská encefalitida je infekční onemocnění, jedná se o zánět mozku vyvolaných flaviviry – viry ze stejné skupiny jako evropské viry klíšťové encefalitidy nebo žluté zimnice – avšak je potřeba upozornit, že vakcinací proti Japonské encefalitidě se nechráníte proti klíšťové encefalitidě běžné v České republice.

Japonská encefalitida se objevuje zejména v Asii a nejvíce v jejích jihovýchodních a severovýchodních oblastech, mezi země s doporučeným očkováním patří (většinou jen do určitých oblastí v dané zemi) – Bangladéš, Bhútán, Čína, Filipíny, Indie, Indonésie, Japonsko, Kambodža, Korea, Laos, Severní Korea, Malajsie, Nepál, Pákistán, Papua Nové Guinea, Srí Lanka, Tchajwan, Thajsko, Vietnam, Východní Timor (kompletní mapa WHO – Světové zdravotnická organizace – k vidění zde: http://gamapserver.who.int/mapLibrary/Files/Maps/Global_JE_ITHRiskMap.png)

Nakažlivost

Přenašečem nákazy je infikovaný hmyz (nejčastěji komár), zdrojem nákazy pro člověka jsou pak prasata, skot či ptáci. Přenosu z člověka na člověka nedochází.

Projevy nemoci

Nemoc se projevuje průjmy, horečkou, zvracením, bolestmi břicha, krku a hlavy, někdy i poruchám řeči. V extrémních případech dochází ke křečím, dušení, kómatu až smrti. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti a senioři nad 65 let.

Ochrana

Vakcinace proti Japonské encefalitidě je možná po dosažení 18 let. Je vhodná zejména pro cestovatele a pro delší pobyty v ohrožených oblastech (měsíc a více) nebo v období dešťů.

Šance nakažení se pro běžného turistu je poměrně nízká.

Dostupná vakcína na trhu je Ixiaro.

Vhodná očkování proti této nemoci

Výběr vhodné vakcíny patří plně do kompetence očkujícího lékaře. Obědnejte se tedy prosím na očkování a při návštěvě u se s lékařem dohodnete na vhodné očkovací látce nebo vhodnosti očkování vůbec.

Ixiaro